WIADOMOŚCI

02 listopad 2010
Labofarm w Kanadzie
Labofarm w Kanadzie

Pomiędzy 21-24 Października 2010 Labofarm obok 500 wystawców z Ameryki Północnej brał udział w największej imprezie poświęconej produktom o statusie NHP – Natural Health Products.

10 listopad 2010
Leczenie przeziębień
Leczenie przeziębień

Zmiany chorobowe podczas przeziębienia obejmują błonę śluzową nosa i gardła, często także krtań, tchawicę i oskrzela; charakteryzują się nagłym początkiem, uczuciem drapania w gardle i nosie, następnie kichaniem, obfitą i wodnistą wydzieliną z nosa kaszlem, złym samopoczuciem. Zakażenia dróg oddechowych najczęściej wywołane są wirusami, ale mogą je powodować również bakterie, grzyby i pierwotniaki (i te jedynie są wskazaniem do leczenia antybiotykami). Niezwykle pomocne w przeziębieniach jest leczenie ziołami: jeżówką purpurową, wierzbą purpurową, czosnkiem pospolitym, lipą, bzem czarnym, rumiankiem pospolitym, szałwią lekarską, prawoślazem lekarskim oraz dziką różą. Lekceważenie przeziębień i niewłaściwe postępowanie może być przyczyną powikłań: nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych; zapalenia ucha środkowego, zatok przynosowych, płuc, opon mózgowordzeniowych; nasilenia objawów chorób już istniejących.

10 listopad 2010
Uprawa kozłka lekarskiego
Uprawa kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski (zwany walerianą) ma w Polsce bogatą tradycję uprawy. Wyselekcjonowana grubokorzeniowa forma kozłka, znana jako odmiana Lubelska należy do gatunku botanicznego kozłek szerokolistny Valeriana officinalis var. latifolia (tenuifolia) i charakteryzuje się dużą liczbą grubych korzeni i dobrą zawartością olejku. Najlepsze warunki do uprawy kozłka stwarzają gleby o umiarkowanej zawartości próchnicy, głębokie i strukturalne, o obojętnym odczynie. Roślina ta wymaga umiarkowanego nawożenia, z zachowaniem właściwych proporcji. Kozłek jest rośliną o długim okresie wegetacji, dlatego na pole wysadza się wcześniej przygotowaną rozsadę. Optymalna obsada wynosi około 60 tys. roślin na hektarze. Zwalczanie chwastów wydatnie ułatwia stosownie herbicydów. Szkodniki to najczęściej mszyce, skoczki oraz larwy miniarek, żerujące we wnętrzu liści. Zbiory najczęściej przeprowadza się jesienią, pod koniec września lub na początku października. Liście kozłka mają dużą wartość pastewną i mogą być użytkowane jako dodatek do paszy. Korzenie przed suszeniem oczyszcza się z pozostałości liści i gleby, płucze, a następnie rozmieszcza w suszarni cienką warstwą. Plon wysuszonego i doczyszczonego surowca wynosi w dobrych warunkach 3-3,5 t na hektar.

02 listopad 2010
Granica między lekiem a żywnością
Granica między lekiem a żywnością

Obecnie granica pomiędzy lekiem a żywnością jest wreszcie dostrzegana i przestrzegana, trzeba mieć świadomość charakterystycznej struktury produktów, stanowiących przedmiot naszego zainteresowania.